Program 2018

1. jednání, čtvrtek 31. 5. 2018 13:30 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

Zahájení synodu: Čtení z Písma, modlitba a společná píseň 

Procedurální záležitosti

  • Prezence
  • Povolání poradců
  • Slib nových poslanců a poradců
  • Volba zapisovatelů 4. zasedání 34. synodu
  • Volba verifikátora zápisu
  • Volba skrutátora
  • Schválení programu zasedání
  • Rozdělení poslanců a poradců do komisí
  • Usnesení o úhradě nákladů
  • Usnesení o místě a datu konání 2. zasedání 35. synodu

Volby

  • Volba členů Ústředního představenstva JJ
  • Volba delegátů leuenberského synodu
  • Volba náhradníka revizorů hospodaření PvS
  • Volba náhradníka DRD
  • Volba náhradníka Církevní pastýřské rady

Rozprava ke zprávám a tiskům předloženým synodu

  • Úvodní slovo členů SR
  • Zpráva synodní rady
  • Informace o církvi
  • Zprávy EA, NFPCŠ
  • Zpráva SCHEA
  • Zpráva nakladatelství a knihkupectví Kalich
  • Nakladatelství a knihkupectví Kalich
  • Zpráva SEM
  • Zpráva CPR
  • Zpráva o supervizi kazatelů ČCE
  • Příspěvek z CC repartic do supervizního fondu
  • Zpráva předsednictva synodu o plnění usnesení 3. zasedání 34. synodu

Rozhodnutí o předložených zprávách

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

2. jednání, čtvrtek 31. 5. 2018 18:30 hod., kostel Nalezení sv. Kříže

Bohoslužby s večeří Páně. Káže předseda synodu bratr Jiří Gruber.

V rámci bohoslužeb budou připomenuta jména zesnulých pracovníků církve. Budou představeni nově ordinovaní. Poděkování odstupujícímu a slib nově jmenované členky Správní rady Diakonie ČCE. Pověření členů Ústředního představenstva JJ. Zazní pozdrav hosta z ekumeny a starosty města Litomyšl.

 

 3. jednání, pátek 1. 6. 2018 8:00 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva

Hospodaření povšechného sboru, rozprava k předloženým zprávám:

  • Zpráva o hospodaření PvS 2017
  • Zpráva správní rady Personálního fondu
  • Zpráva Jeronýmovy jednoty
  • Propagace Jeronýmovy jednoty
  • Zpráva revizorů hospodaření PvS
  • u všech bodů zprávy komise

Usnesení:

  • Rozhodnutí o předložených hospodářských zprávách PvS, SpR PF, JJ
  • Schválení účetní závěrky za rok 2017 a rozhodnutí o úhradě ztráty
  • Schválení návrhu rozpočtu na r. 2018
  • Rozpis CC repartic na rok 2019
  • CC sbírky v roce 2019

Plnění usnesení 3. zasedání 34. synodu

  • Nadační fond Evangelické dílo
  • Zpráva investičního výboru SR
  • Hodnocení systému správy majetku Personálního fondu (PF)
  • Variantní koncepce odvodů do PF
  • Kompenzace zavedení nájemného pro faráře a jáhny
  • Návrh výše odvodů do PF od r. 2021
  • Průběžné sledování stavu nemovitostí v majetku sborů ČCE
  • Návrh projektu nové budovy Bratrské školy v Praze
  • Budova pro EA Praha – VOŠ sociální práce a SOŠ
  • Středisko Sola gratia – doplacení prostředků Diakonii
  • Finanční pomoc kazatelům při pořízení vlastního bydlení
  • Příspěvek z celocírkevních repartic do supervizního fondu
  • Dlužné celocírkevní sbírky z roku 2015
  • Informace o platech a benefitech kazatelů
  • Využití restitucí pro diakonické a rozvojové projekty
  • Odpuštění dluhu FS ČCE v Chodově vůči PF
  • Odpuštění dluhu FS ČCE v Ústí nad Labem
  • Použití dočasně volných prostředků PF
  • Rámcová smlouva pro financování nemovitostí
  • Převod nemovitostí středisku Diakonie ČCE v Krabčicích
  • Dlužné celocírkevní sbírky 2017

Nové návrhy konventů a synodní rady

  • Mzdy duchovenských zaměstnanců ČCE
  • Mzdy kazatelů
  • Možnost užití účelově vázaných prostředků na jiný účel
  • Způsob určení výše poplatků za bydlení
  • Budoucnost objektu Doubravka v Luhačovicích
  • u všech bodů zprávy komisí

Nová a podporovaná kazatelská místa a počet pastoračních pracovníků

  • Zpráva o podporovaných sborech
  • Zprávy o životě sborů s podporovanými nebo misijními místy
  • Zpráva komise pro hodnocení podporovaných sborů
  • Pastorační pracovníci (stanovení jejich počtu)
  • Rozhodnutí o zprávách
  • Zřízení druhého kazatelského místa ve FS ČCE v Praze 8 – Libni
  • Zřízení druhého kazatelského místa ve FS ČCE v Jihlavě
  • Prohlášení kazatelského místa ve FS ČCE v Bošíně za podporované
  • Prohlášení kaz. místa CC faráře pro Ústí nad Labem za podporované
  • Duchovní pro středisko Diakonie ČCE v Krabčicích

Představení nových ředitelů středisek Diakonie ČCE

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

4. jednání, pátek 1. 6. 2018 13:30 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva

Změny Církevního zřízení, řádů a pravidel

A/ Plnění usnesení 3. zasedání 34. synodu

  • Řízení o změnách CZ – poslanci synodu za Diakonii ČCE
  • Řízení o změnách CZ – úprava podoby řízení před pastýř. radami
  • Řízení o změně kazatelského reverzu
  • Text modlitby Páně a vyznání víry
  • Omezení oprávnění oddávat – změna ŘSŽ
  • Vyjasnění postavení bývalých laických kazatelů v ČCE
  • Postavení jáhnů v církvi
  • Postavení kaplanů v ČCE
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

 B/ Nové návrhy SR a konventů na změny CZ a řádů

  • Oprávnění oddávat pro kaplany – úprava ŘSŽ
  • Rozšíření oprávnění oddávat
  • Role kmotrů při křtu – úprava ŘSŽ
  • Oddělení funkce seniora od funkce faráře sboru změna CZ
  • Změna způsobu jednání a hlasování – změna CZ
  • Zrušení věkového omezení pro volbu do SV a SR – změna CZ
  • Zrušení kazatelského reverzu – změna CZ
  • Povolání kazatele na dobu určitou – změna CZ
  • Prodloužení doby povolání kazatele na sboru na 10 let
  • Ochrana osobních údajů v ČCE
  • Odstranění chybné odvolávky na církevní soud v ŘHC
  • Bezplatnost funkcí – změna ŘSC
  • Změny hospodářských předpisů
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích
  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

5. jednání, pátek 1. 6. 2018 15:30 hod., fary ČCE, CČSH, ŘKC, CB

Modlitba a společná píseň v komisích

Jednání v komisích A, B, C, D – projednání přidělených tisků a návrhů z rozpravy

 

6. jednání, pátek 1. 6. 2018 19:00 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

Program chrudimského seniorátu        

                                                  

 7. jednání, sobota 2. 6. 2018 8:00 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva
  • Pozdrav hosta z ekumeny

Plnění dalších usnesení 3. zasedání 34. synodu

  • Postavení farářů v církvi, úvodní slovo členů synodní rady a rozprava
  • Strategický plán ČCE, úvodní slovo předsedy strategické komise a rozprava
  • Příprava nového evangelického zpěvníku
  • Urychlení práce na nové agendě
  • Publikace souboru prohlášení synodů
  • Zpráva komise Cesta církve pro 4. zasedání 34. synodu
  • Rozhovor o postavení presbyterů v ČCE
  • Celocírkevní diskuse o změně názvu církve
  • Revitalizace Ústeckého seniorátu
  • Logo ČCE
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

Nové návrhy z konventů a SR

  • Termín pro zasílání materiálů k vyjádření
  • Inventura materiálů pro jednání synodu
  • Duchovní cvičení v rámci celoživotního vzdělávání kazatelů
  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

8. jednání, sobota 2. 6. 2018 13:30 hod., Litomyšl, Zámecké návrší

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva

Diakonie ČCE

  • Zpráva SRD
  • Zpráva DRD
  • Zpráva střediska humanitární a rozvojové spolupráce DČCE
  • Rozhodnutí o zprávách
  • Postavení dozorčí rady Diakonie ČCE
  • Převod nemovitostí v Krabčicích z ČCE na Diakonii ČCE
  • Změny Řádu diakonické práce
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

Návrhy komisí, z rozpravy a návrhy odložené

  • zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování
  • Sdělení předsednictva (ukončení jednání synodu)
  • Závěrečná pobožnost

Kulturní program pro členy synodu, kteří zůstávají v Litomyšli, od 19 hodin

Neděle 3. 6. 2018

Zástupci seniorátů a synodní rady navštíví bohoslužby v níže uvedených sborech. S většinou kazatelů pojedou i další poslanci synodu z uvedeného seniorátu, kteří podají zprávu o průběhu jednání letošního synodu.

  • Džbánov / 8:30 / Roman Mazur / Pražský seniorát
  • Ústí nad Orlicí / 10:00 / Roman Mazur / Pražský seniorát
  • Dvakačovice / 9:00 / Daniel Freitinger / Jihočeský seniorát
  • Heřmanův Městec / 9:00 / David Nečil / Jihočeský seniorát
  • Bučina / 10:00 / Miroslav Hamari / Západočeský seniorát
  • Choceň / 10:00 / Martina Šeráková / Ústecký seniorát
  • Pardubice / 9:00 / Michal Kitta / Královéhradecký seniorát
  • Vysoké Mýto / 9:00 / Jiří Gruber / Brněnský seniorát
  • Česká Třebová / 9:00 / Mojmír Blažek / Moravskoslezský seniorát
  • Lanškroun / 9:00 / Štěpán Janča / Moravskoslezský seniorát
  • Horní Čermná / 8:45 / Marek Zikmund / Moravskoslezský seniorát
  • Krouna / 9:00 / Petr Pivoňka / Východomoravský seniorát
  • Skuteč / 10:30 / Jiří Palán / Východomoravský seniorát
  • Brandýs nad Orlicí / 8:30 / Eva Šormová / Ochranovský seniorát
  • Litomyšl / 9:00 / Daniel Ženatý / Synodní rada
  • Potštejn / 9:00 / Ondřej Titěra / Synodní rada
  • Proseč / 9:00 / Pavel Pokorný / Synodní rada

.