Program 2019

Program 1. zasedání 35. synodu ČCE


1. jednání, čtvrtek 16. 5. 2019, 13:30 hodin, Praha – Opletalova 29 (Autoklub ČR)

13:30

Zahájení synodu: Čtení z Písma, modlitba a společná píseň

13:45

1. Procedurální záležitosti

  • Prezence
  • Povolání poradců
  • Slib poslanců a poradců
  • Volba zapisovatelů 1. zasedání 35. Synodu
  • Volba verifikátorů
  • Volba skrutátorů
  • Rozhodnutí o způsobu hlasování
  • Volba předsedy synodu
  • Volba předsednictva synodu včetně náhradníků
  • Rozdělení poslanců a poradců do komisí
  • Schválení programu zasedání
  • Usnesení o úhradě nákladů
  • Usnesení o místě a datu konání 3. zasedání 35. Synodu

2. Volby

  • Volba dozorčí rady Diakonie
  • Volba oblastní pastýřské rady I
  • Volba oblastní pastýřské rady II
  • Volba oblastní pastýřské rady III
  • Volba odvolací komise synodu
  • Volba předsedy komise pro hodnocení absolventů vikariátu a jáhenské praxe
  • Volba zástupce synodu do komise pro diakonát
  • Volba CC kazatele – studentského faráře ETF UK
  • Volba CC kazatele s určením pro  KEA Olomouc
  • Volba CC kazatele pro humanitární aktivity a menšiny
  • Volba CC kazatele s určením pro FS ČCE v Ústí nad Labem
  • Rozhodnutí o odvolání Pavla Hejzlara

3. Rozprava ke zprávám předloženým synodu

  • Úvodní slovo členů SR
  • Zpráva synodní rady
  • Informace o církvi
  • Zprávy poradních odborů a komisí synodní rady
  • Zprávy EA, NFPCŠ
  • Zpráva SCHEA
  • Zpráva nakladatelství a knihkupectví Kalich
  • Zpráva SEM
  • Zpráva CPR
  • Zpráva o supervizi kazatelů ČCE
  • Zpráva předsednictva synodu o plnění usnesení 3. zasedání 34. synodu

4. Rozhodnutí o předložených zprávách

17:00

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

2. jednání, čtvrtek 16. 5. 2019, 18:30 hodin, kostel u Klimenta,  Klimentská 18, Praha 1

18:30

  5. Bohoslužby s večeří Páně.

Připravuje synodní rada. V rámci bohoslužeb budou připomenuta jména zesnulých pracovníků církve. Do služby učitele teologie budou vysláni Olga Navrátilová, Jan A. Dus a Ondřej Kolář. Budou představeni nově ordinovaní. Zazní pozdrav hosta z ekumeny.

 

3. jednání, pátek 17. 5. 2019, 8:00 hodin, Praha – Opletalova 29 

8:00

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva
  • Pozdrav hosta z ekumeny

 

6. Hospodaření povšechného sboru (PvS)

u všech bodů zprávy komisí

Rozprava k předloženým zprávám:

  • Zpráva o hospodaření PvS 2018
  • Zpráva správní rady Personálního fondu (SpR PF)
  • Zpráva investičního výboru (IV) SR
  • Zpráva Jeronýmovy jednoty (JJ)
  • Propagace Jeronýmovy jednoty
  • Zpráva revizorů hospodaření PvS

Usnesení:

  • Usnesení o předložených hospodářských zprávách PvS, SpR PF, IV, JJ
  • Schválení účetní závěrky za rok 2018 a převedení zisku

Návrhy týkající se rozpočtu PvS na rok 2019

  • Navýšení mezd kazatelů
  • Schválení návrhu rozpočtu na r. 2019

 Plnění usnesení 4. zasedání 34. synodu, které se týkají hospodaření PvS

  • Variantní koncepce odvodů do PF
  • Investiční kodex
  • Budoucnost objektu Doubravka v Luhačovicích
  • Příspěvek z CC repartic do supervizního fondu
  • Inventura a ocenění činnosti PvS
  • Dlužné CC sbírky za rok 2017
  • Zvýšení mezd duchovenským zaměstnancům
  • Finanční pomoc kazatelům při pořízení vlastního bydlení
  • Nadační fond Evangelické dílo
  • Využití restitucí pro DaR projekty
  • Projekt nových budov pro pražské školy EA
  • Dlužné celocírkevní sbírky 2018

 Návrhy konventů a synodní rady, které se týkají hospodaření PvS

  • Vývoj výše celocírkevních repartic
  • Výzva ke zdůvodnění nárůstu CC repartic
  • Zmrazení výše CC repartic v letech 2020 – 2024
  • Úsporná opatření při stanovování CC repartic
  • Usnesení o rozpisu CC repartic na rok 2020
  • CC sbírky v roce 2020
  • Stanovení horní hranice výše odvodu do PF
  • Usnesení o výši odvodu do PF na léta 2020 a 2021
  • Audit hospodaření ÚCK a hledání dalších zdrojů jejího financování
  • Umožnění podpory dvouletých grantových projektů
  • Možnost odměňování farářů v důchodu vypomáhajících ve sborech

 

7. Sloučení sborů ČCE

  • Sloučení FSOS v Koberovech s FSOS v Železném Brodě
  • Vynětí modlitebny v Koberovech z evidence nezcizitelných nemovitostech

 

8. Nová a podporovaná KM, počet pastoračních pracovníků a volba CC kazatelů

  • Zpráva o podporovaných sborech
  • Zprávy o životě sborů s podporovanými nebo misijními místy
  • Zpráva komise pro hodnocení podporovaných sborů
  • Pastorační pracovníci (stanovení počtu)
  • Usnesení o zprávách
  • Prodloužení podpory KM sen. kazatele Ústeckého seniorátu
  • Prodloužení podpory KM ve FS ČCE ve Šternberku
  • Zřízení místa CC kazatele s určením pro školy EA v Brně
  • Zřízení místa CC kazatele pro duchovenskou službu
  • Zřízení druhého KM ve FS ČCE Krabčice
  • Prohlášení KM ve FS ČCE Škvorec za podporované
  • Prohlášení KM ve FS ČCE Nové Město p/S za podporované
  • Volba CC kazatele s určením pro školy EA v Brně
  • Volba CC kazatele pro duchovenskou službu
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

11:20

  • Představení nových ředitelů středisek Diakonie – uvede Jan Soběslavský, ředitel Diakonie
  • Představení nových ředitelů škol EA  – uvede Jiří Schneider, člen SR

11:50

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

4. jednání, pátek 17. 5. 2019, 13:30 hodin, Praha – Opletalova 29 

13:30

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva

 

9. Změny Církevního zřízení a řádů

A/ Plnění usnesení 4. zasedání 34. synodu

  • Řízení o změnách CZ – užití účelově vázaných prostředků
  • Řízení o změnách CZ – postavení dozorčí rady Diakonie ČCE
  • Změny ŘSŽ – rozšíření oprávnění oddávat pro kaplany
  • Změny řádu pro kazatele
  • Směrnice SR o bydlení farářů a jáhnů
  • Strategický plán
  • Stanovení výše kazatelských úvazků
  • Společné povolávání kazatelů více farnímu sbory
  • Směrnice SR pro sloučení či rušení sboru
  • Postavení kaplanů v ČCE
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

 

B/ Návrhy SR a konventů na změny CZ a řádů

  • Možnost oddávat pro výpomocné kazatele
  • Oprávnění oddávat – změna ŘSŽ
  • Snížení minimálního počtu členů staršovstva (změna ŘSC)
  • Archivace písemností ČCE a komisí
  • Příplatek za samostatnou správu sboru při správě dvou a více sborů
  • Uvolnění ke službě v sesterské církvi nebo ekumenické organizaci
  • Revize hospodářských předpisů
  • Sloučení komise pro jáhenskou praxi s komisí pro vikariát
  • Prodloužení existence Ochran sen.
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

10. Plnění ostatních usnesení synodu

  • Duchovní cvičení v rámci celoživotního vzdělávání
  • Postavení farářů v církvi
  • Ochrana osobních údajů v ČCE
  • Vyplácení cestného výpomocným kazatelům
  • Příprava nové agendy
  • Zpráva komise Cesta církve 1945-1989
  • Vydání souboru prohlášení synodu a Synodní rady
  • u všech bodů zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování o návrzích

Během odpoledne pozdrav plzeňského biskupa ŘKC, Mons. Tomáše Holuba, předsedy rady ČBK pro ekumenismus

17:00

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

5. jednání, pátek 17. 5. 2019, 19:00 hodin, Praha – Opletalova 29 

19:00

Modlitba a společná píseň v komisích

11. Jednání v komisích

 

6. jednání, sobota 18. 5. 2019, 8:00 hodin, Praha – Opletalova 29 

8:00

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva
  • Pozdrav hosta z ekumeny

 

12. Plnění zásadních úkolů synodu

  • Strategický plán ČCE do roku 2030
  • úvodní slovo členů strategické komise
  • Příprava nového evangelického zpěvníku
  • informace členů komise pro přípravu nového EZ
  • Postavení presbyterů v ČCE
  • Text modlitby Páně a vyznání víry
  • Pověření ke službě Slova a svátostí
  • rozprava a hlasování o návrzích

11:00

13. Diakonie ČCE

  • Zpráva SRD
  • Zpráva DRD
  • Zpráva střediska humanitární a rozvojové spolupráce DČCE
  • Bezúplatný převod majetku ČCE Diakonii ČCE
  • Rozšíření počtu členů správní rady Diakonie ČCE
  • Úprava ŘDP
  • rozprava, vyjádření komisí, hlasování o zprávách a návrzích

11:50

  • Sdělení předsednictva
  • Modlitba a společná píseň

 

7. jednání, sobota 18. 5. 2019, 13:30 hodin, Praha – Opletalova 29 

13:30

  • Modlitba a společná píseň
  • Sdělení předsednictva

 

14. Ostatní návrhy SR a konventů

  • Gramatická změna názvu: „Jednota bratrská“
  • Diskuse o postavení a zapojení laiků v církvi
  • Užší spolupráce se sesterskými církvemi na úrovni sborů

 

15. Návrhy komisí, z rozpravy a návrhy odložené

zprávy komisí, možnost rozpravy a hlasování

16:40

Sdělení předsednictva (ukončení jednání synodu)

16:50

Závěrečná pobožnost